jak skutecznie oszczędzać pieniądze

Podstawa oszczędzania? Musisz wiedzieć, co masz!

Mogłoby się zdawać, że o budżecie osobistym powiedziano już wszystko. Przynajmniej w rzeczywistości wirtualnej. Każdy, kto chce mieć poczucie bezpieczeństwa, jakie dają pieniądze, wie, że zawsze należy mieć fundusz awaryjny czy też, że należy skrupulatnie zapisywać swoje wydatki i planować je tak, by nie zostawało nam „zbyt wiele miesiąca pod koniec pieniędzy”, jak przestrzegają najlepsi Internetowi blogerzy, ale… Czy ktoś tu o czymś nie zapomniał? W pogoni za tym, co chcemy mieć – większą sumę na poczet przyszłej emerytury, nieprzewidzianych wydatków czy kolejnych wakacji życia – zapominamy o tym, co już mamy i że przyglądanie się dokładniej temu punktowi wyjścia, może być naszą budżetową… no, może nie trampoliną, ale na pewno odskocznią!

jak oszczędzać pieniądze
Co zrobić, aby skutecznie oszczędzać pieniądze ?

Po pierwsze pieniądze – policz je.

Wszystkie. I zapisz. Musisz wiedzieć dokładnie, jakimi cyframi operujesz. Co masz w portfelu, w śwince skarbonce, na koncie oszczędnościowym i w nieruchomościach. Jaką kwotę co miesiąc przynosisz do domu – ty, a także inni domownicy (mąż, żona, także, ewentualnie, dorastające lub dorosłe dzieci czy dzieci, których wspomagają kieszonkowym babcia czy dziadek, ich stypendia, dodatkowe źródła dochodów dorosłych – np. nadgodziny, wpływy z wynajmu etc.). Kiedy ostatnio otrzymałeś podwyżkę – może czas na kolejną? Czy jesteś komuś coś dłużny, a może ktoś tobie?

Musisz też wiedzieć dokładnie, ile co miesiąc kosztuje was życie – we wszystkich jego aspektach (utrzymanie, kredyty, zobowiązania, oszczędności). – i czy miesiąc kończycie na plusie, minusie, czy wychodząc na zero?

Spójrz na swój majątek – co posiadacie? Mieszkanie, samochód? Obligacje? Ile są warte w tej chwili? Ile mogą być warte kiedyś? To ostatnie pytanie jest szczególnie istotne w przypadku nieruchomości i w przypadku budowania budżetu domowego! Czy warto wystawić coś na sprzedaż już teraz, by uniknąć strat? Czy może warto, będąc przekonanym o tendencjach na rynku, odłożyć sprzedać w czasie? Poświęć temu zadaniu kilka wieczorów, jeśli trzeba – najlepiej z drugą dorosłą osobą w rodzinie. Sam proces, jak i jego wyniki, mogą wam dużo unaocznić (w jakim punkcie życia się znajdujecie i dokąd chcecie z niego dojść).

oszczędności jak je zwiększyć
Aktywa to bardzo ważny element oszczędzania pieniędzy

Ubrania – przejrzyjcie swoje szafy. Wszyscy.

Nie tylko kobiety w rodzinie i nie tylko dorastające dzieci. Zastanówcie się, co macie i jaką przedstawia to wartość – czy kurtki i buty są odpowiedniej jakości, czy są to rzeczy, które będą pełniły swoją funkcję kilka sezonów? Czy planowany zakup kolejnej jest racjonalny? Czy – to w przypadku małych dzieci, kiedy często kupuje się lub dostaje ubranka na jakiś czas wprzód – jest tych ubrań wystarczająco czy wręcz zbyt wiele? Czy małe dziecko, na przykład przedszkolne, potrzebuje 7 swetrów, kiedy ma tylko 3 pary spodni?

Koniecznie pomyślcie o swoim stylu życia – to on powinien być waszym punktem wyjścia, także przy kolejnej kwestii.

Wyposażenie domu – nie bez powodu mówi się, że dom to studnia bez dna.

Ewentualnie skarb czy też właściwiej skarbonka… Zawsze znajdzie się coś, co jest potrzebne bardzo albo tylko trochę – i tutaj już zamienia się w zachciankę, a o to, byśmy chcieli czegoś, czego nie potrzebujemy, świetnie dba już reklama.

Ważny jest zatem taki krok: zrób listę rzeczy, które macie, wszystkich (od zmywarki przez patelnię do odbiornika radiowego) i uczciwie zdecydujcie o tym, co w następnym dwunastu miesiącach należałoby w domu wymienić lub naprawić (Garnek ze zbyt nadpaloną rączką? Wyszczerbiony nóż ceramiczny? Laptop z zepsutym napędem płyt CD?). To muszą być prawdziwe potrzeby. Zróbcie też listę zachcianek, które są miłym dodatkiem do życia, ale bez których jakoś do tej pory – mimo usilnych prób marketingowców – udawało wam się przeżyć (grill elektryczny, waga kuchenna, komplet pościeli z bawełny organicznej). Miesiąc po miesiącu weryfikujcie obie listy – uczciwie, znając wartość pieniądza, styl życia swojej rodziny, jak również sztuczki reklamowe – dokonując naprawdę niezbędnych zakupów, i wyeliminowując z tej listy przedmioty, chociażby, dublujące się (trzeci toster, czwarta zapasowa elektryczna szczoteczka do zębów) lub po prostu… buble.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *