Nadżerka szyjki macicy- nowoczesne metody leczenia

U co czwartej kobiety w Polsce choć raz w życiu pojawia się nadżerka szyjki macicy. Jest to choroba, którą można bardzo łatwo rozpoznać, a wcześnie wykrytą można szybko i skutecznie wyleczyć. Nadżerka nie zawsze daje jakiekolwiek objawy. Pamiętajmy, że może ją wykryć tylko lekarz podczas badania ginekologicznego, dlatego tak ważne są systematyczne profilaktyczne wizyty u lekarza. To bardzo istotne, ponieważ wcześnie wykryta nadżerka nie jest poważną chorobą, jednak z zaniedbana z czasem może przerodzić się w bardzo poważną chorobę, jaką jest rak szyjki macicy.

Jak powstaje nadżerka?

Nadżerka jest wynikiem infekcji wywołanej przez wirusy, bakterie lub grzyby. Początkowo jest to maleńka ranka na błonie śluzowej szyjki macicy w okolicy jej ujścia do pochwy. Wygląda ona jak niewielka czerwona plamka o nierównomiernej powierzchni. W początkowym stadium choroby, gdy nadżerka jest bardzo mała, nie daje żadnych objawów. Później, kiedy zmiana chorobowa się powiększa, pojawiają się niepokojące objawy takie jak upławy o nieprzyjemnym zapachu, plamienie po stosunku oraz powtarzające się bóle w dole brzucha i pleców w okolicy lędźwiowej.
Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie nadżerkę, z pewnością od razu wykona cytologię, a najczęściej również posiew, aby sprawdzić, jaki rodzaj infekcji wywołał stan zapalny szyjki macicy.

Jakie są sposoby leczenia nadżerek?

Jeśli zmiana na szyjce macicy jest niewielka, a wyniki cytologii są dobre, wystarczy leczenie farmakologiczne. Ginekolog przepisze Ci leki dopochwowe, aby zwalczyć stan zapalny. Stosuj je ściśle według zaleceń, a zmiana zagoi się samoistnie. Konieczne będzie kilka wizyt kontrolnych u lekarza, aby sprawdzić postępy w gojeniu.

Jeśli samo leczenie przeciwzapalne nie wystarczy do zagojenia się nadżerki, trzeba ją usunąć. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki, tego, czy rodziła.
Często stosowaną grupą metod usuwania nadżerki są różne rodzaje koagulacji. Podczas zabiegu białko w chorej tkance ulega ścięciu pod wpływem bardzo wysokiej lub niskiej temperatury (wymrażanie nadżerki). Elektrokoagulacja, czyli wypalanie chorych tkanek może pozostawić na szyjce macicy blizny, co zmniejsza jej elastyczność i utrudnia jej rozwieranie się podczas porodu, dlatego tę metodę stosuje się raczej u kobiet, które już nie planują dzieci. W pozostałych przypadkach bezpieczniejsza jest kriokoagulacja oraz fotokoagulacja.

stan zapalny szyjki macicy
Badania profilaktyczne potrafią znacznie szybciej zdiagnozować upławy czy stan zapalny szyjki macicy

Rak szyjki macicy – metody leczenia

Zdecydowanie najnowocześniejszą i najbardziej polecaną dla pacjentek, które jeszcze nie rodziły, jest laseroterapia. Jeśli nadżerka jest mała, z powodzeniem wyleczy ją laser biostymulujący. Wiązka lasera pobudza nabłonek do szybkiej regeneracji, a nowe tkanki zastępują chore, które zostały usunięte.

Laserem można usunąć nawet bardzo duże nadżerki. Silna wiązka lasera odparowuje chorobowo zmienione tkanki. Zabieg jest bezpieczny, nie powoduje powstawania blizn na szyjce macicy, jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Nadżerka szyjki macicy – profilaktyka

Nawet jeśli nic nam nie dolega, warto zgłaszać się na wizyty kontrolne do ginekologa raz na pół roku, a raz na rok wykonać cytologię. Dbajmy na bieżąco o swoje zdrowie i pamiętajmy, że każda choroba wykryta we wczesnym stadium jest zdecydowanie łatwiejsza do wyleczenia. Nie bójmy się leczenia nadżerek, jest ono z reguły szybkie i bezbolesne, a dzięki wyleczeniu ranki niewielkiej ranki teraz, w przyszłości unikniemy bardzo poważnych zagrażających zdrowiu i życiu powikłań, jak rak szyjki macicy.