Jak zwiększyć swoją produktywność?

Aby zwiększyć swoją produktywność, należy po prostu zmniejszyć ilość mniej lub bardziej szkodliwych nawyków, które w negatywny sposób na nią wpływają. Te nawyki są o tyle specyficzne, że zdecydowana większość z nas ich pewnie nawet nie zauważa, dopóki nie zdecydujemy się na poważne zrewidowanie swojego stylu życia i wprowadzenie zmian. Warto więc wziąć pod rozwagę wszystko to, o czym ludzie są w stanie powiedzieć, że zabijają przy pomocy tego czas. Oczywiście od razu w ręce wpada tutaj internet, przy którym ludzie nieświadomie są w stanie spędzać nawet o kilka godzin dłużej niż założyli. Ba, często ich wizyty w tym medium nie są w ogóle planowane, ot, włączają komputer bez jakiegokolwiek konkretnego celu i podświadomie liczą na to, że cel ich wizyty znajdzie się sam, chociażby w postaci zabawnego mema lub filmiku.

Skąd czerpać inspiracje do zwiększania swojej produktywności ?

Internetu oczywiście nie należy jednoznacznie demonizować – co by nie powiedzieć, sam w sobie jest on po prostu wspaniałym wynalazkiem cywilizacji, który za pomocą zaledwie paru kliknięć daje człowiekowi dostęp do niemalże całej wiedzy znanej ludzkości. Problem polega jednak na tym, że skrajnie niewielka ilość ludzi potrafi z internetu korzystać w sposób prawdziwie rozsądny i produktywny i przy tym nie dać się porwać fali mniej lub bardziej zabawnych memów, a także niezupełnie świadomego przeklikiwania się z jednej strony internetowej na drugą.

jak zwiększyć swoją wydajność pracy
Zwiększenie swojej produktywności pozwala na osiąganie lepszych efektów w pracy

Od czego zacząć walkę z własną produktywnością

Podstawą zwiększenia produktywności jest zatem swoiste okiełznanie internetu. Nie musimy wcale rezygnować ze stron ze śmiesznymi filmami i obrazkami, bo nie chodzi przecież o to, żeby nagle stać się snobem, słuchać jazzu i rubasznie śmiać się jedynie ze skeczów Monty’ego Pythona. Chodzi o to, żeby narzucić sobie ograniczenie. Dwadzieścia obrazków dziennie, dziesięć minut spędzonych na danej stronie dziennie – w kierunku takich obostrzeń powinniśmy się zwrócić. Wiele osób ma problem z przeglądaniem wszelkiej maści serwisów informacyjnych, na które zagląda w każdej wolnej chwili – o wiele bardziej ekonomicznie jest zajrzeć na taki serwis tylko raz dziennie – albo rano, albo wieczorem.

Żadna z informacji nas nie ominie i w dodatku poświęcimy na zdobywanie ich znacznie mniej czasu, co jest jednoznacznie dobrą rzeczą, która pozytywnie wpłynie na nasz rozwój osobisty. W końcu nie wolno też zapominać o tym, że internet to nie tylko memy, ale i różnego rodzaju kursy oferowane przez uniwersytety i szkoły językowe. Tak, przez internet bez najmniejszego problemu i bez jakichkolwiek kosztów możemy się nauczyć języka obcego, a także pozyskać wiedzę na temat programowania, ekonomii i zapewne każdej innej gałęzi wiedzy. Musimy jedynie wiedzieć, czego chcemy się nauczyć i chwilę poszukać.

co zrobić aby być bardziej produktywnym
Czy istnieje jeden skuteczny sposób na zwiększenie produktywności ?


Ważnym dla zwiększenia produktywności aspektem jest przyzwyczajenie się do skrupulatnego spisywania planu dnia. Nie trzeba się go ściśle trzymać, ale dobrze jest mieć wyznaczony jakikolwiek kierunek, w stronę którego chcielibyśmy podążać. Pomoże nam to uniknąć sytuacji, w której zaczniemy się nudzić i nie będziemy wiedzieć, w co włożyć ręce.