Jak starać się o awans lub podwyżkę

Wielu z nas uważa, że zasługuje na awans lub chociaż na podwyżkę. Irytujemy się, że szef nas nie docenia i sam nam tego nie zaproponuje. Bardzo rzadko zdarza się, żeby przełożeni sami wyszli z inicjatywą podwyżki. Skoro pracownik nie podejmuje rozmowy o płacy i zakresie obowiązków to znaczy, że obecna pozycja w firmie, a co za tym idzie pensja mu jak najbardziej odpowiada. To my sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o nasze dobro zarówno finansowe jak i społeczne.

staranie się o awans
Ciężka praca to nie wszystko, musisz wykazać się czyś ekstra aby dostać awans

Do rozmowy z szefem o awansie bądź podwyżce musimy się dobrze przygotować

Data i godzina rozmowy powinna być wcześniej zaplanowana, żeby przełożony miał dla nas czas. Nigdy nie załatwiajmy takich spraw w biegu, z doskoku, bo to z góry skazane jest na niepowodzenie. Szef może zawsze wtedy zbyć nas, że nie ma czasu ( ma już zaplanowane spotkanie lub ważne plany, których nie może przełożyć) lub odwlekać później w czasie rozmowę z nami ( wie czego od niego już oczekujemy). Najlepiej porozmawiać z przełożonym sam na sam ( w cztery oczy) i oczywiście w spokojnym miejscu np. ustronny gabinet lub nawet gdzieś w restauracji przy dobrym jedzeniu. Pamiętaj, aby nie wybierać na spotkanie głośnego baru lub innych hałaśliwych miejsc.

Rozmowa o podwyżkę – jak się ubrać ?

Na ta okazję nasz ubiór musi być schludny, nienaganny. Jeżeli w pracy nie obowiązuje nas dress code, to zamiast stroju w którym przychodzimy na co dzień do pracy załóżmy eleganckie spodnie lub spódnicę. Zrezygnujmy z bluzki z krótkim rękawem, a wybierzmy koszulę lub elegancką bluzkę. Ponad to elegancki ubiór, mówi nie tylko o tym, że potrafimy się dobrze ubrać do sytuacji, ale tez, że mamy szacunek do osoby, z którą się spotykamy.

co robić aby dostać awans podwyżkę
Dobre przygotowanie to połowa sukcesu w rozmowie o awans lub podwyżkę

Są momenty, w których mamy znacznie większe szanse na osiągnięcie naszego celu ( mowa o awansie lub podwyżce) :
• Kiedy są braki kadrowe, a Ty dostajesz dodatkowe obowiązki, mimo iż wcześniej nie byłeś zobowiązany do ich wykonywania. Wiąże się to z Twoją większą efektywnością w pracy, dyspozycyjnością czy nawet zostawaniem po godzinach
• Jeżeli odniosłeś jakiś sukces zawodowy. Przyczyniłeś się tym samym do rozwoju firmy lub zwiększenia jej reklamy na rynku.
• Jeżeli wiemy, że finanse w firmie mają się dobrze ( nie zmaga się z problemami finansowymi). Wzrosła np. sprzedaż bądź zapotrzebowanie na usługi.
W rozmowie z szefem musimy władać twardymi argumentami, dlaczego ten awans bądź podwyżka się nam należą. Takimi argumentami mogą być:
• Liczne szkolenia ( podwyższanie swoich kwalifikacji)
• Wypracowanie dobrych wyników w firmie
• Przejęcie większej ilości obowiązków
• Odpowiedzialność za jakiś ważny projekt lub przedsięwzięcie
• W innych firmach na takim samym stanowisku pracownik jest bardzie doceniany ( finansowo)

Jak przygotować się do rozmowy z szefem – podsumowanie

W staraniach o podwyżkę ważne jest, aby nie przesadzić z kwotą, o którą chcemy zwiększyć swój dochód. Jeżeli zażądamy bardzo wysokiej kwoty np. dwa razy większej niż zarabiamy do tej pory to możemy by c pewni, że nic nie wskóramy tą rozmową. Najbezpieczniejszą granicą podwyżki jest próg od 10% do 20% naszego wynagrodzenia.

Podczas rozmowy musimy zachować pewność siebie i używać twardych argumentów. Jednak unikajmy zwrotów typu np. ,, jak nie dostanę podwyżki to odejdę..”. Nikt z nas nie lubi być szantażowany, a ten zwrot tak właśnie brzmi. Wtedy nie zdziwmy się jeżeli zamiast podwyżki otrzymamy wypowiedzenie.