Jak dbać o rośliny doniczkowe – rok w pigułce

Rośliny jednoroczne mają swój urok, jednak szybko przekwitają i po tym okresie nie prezentują się już tak okazale. Dlatego też są rzadziej spotykane jako rośliny doniczkowe, niż byliny, którymi cieszymy oczy przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że ich rozwój jest monotonny, wręcz przeciwnie. W ciągu roku rośliny doniczkowe przechodzą kilka stadiów rozwoju charakteryzujących się zmianą ubarwienia liści czy pojawieniem się kwiatów. Coroczny spektakl w rytmie pór roku, który wypełnia wnętrze mieszkania tym, co w danym okresie najpiękniejsze. Jak zadbać o to, by byliny były zdrowe przez wiele lat? Oto kilka wskazówek

Styczeń i luty – mroźne miesiące polskiej zimy

Śnieg, mróz i charakterystyczny dźwięk kruszącego się lodu pod ciężarem ciała – tak najkrócej można scharakteryzować pierwsze dwa miesiące roku. Dla roślin jest to czas trudny ze względu na niewielką ilość światła dziennego. Spowolniona fotosynteza jest dla wielu z nich nieopłacalna z punktu wydatkowania energii, co może zmusić nas do ustawienia doniczek w chłodniejszych miejscach.

Warto zadbać o stałe nawilżanie powietrza, które z powodu ciągłego ogrzewania ulega osuszeniu. W tym celu wystarczy zwykły ceramiczny nawilżać zawieszony na kaloryferze, miseczka z wodą ustawiona bezpośrednio na żeberkach lub mokry ręcznik. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na stan roślin, ale i nasze samopoczucie ułatwiając oddychanie i zapobiegając wysuszaniu śluzówki nosa.

Do prac pielęgnacyjnych o tej porze roku należą: usuwanie zżółkniętych liści, oczyszczanie rośliny z kurzu i zanieczyszczeń, delikatne zraszanie gleby, a także ochrona przed szkodnikami (o tej porze szczególnie dokuczliwe stają się przędziorki). Warto od czasu do czasu wietrzyć pomieszczenia unikając bezpośredniego narażenia roślin na mroźne powietrze. Taki zabieg ograniczy ryzyko rozwoju pleśni na cząstkach gleby, co w słabo wentylowanych pomieszczeniach jest dość częste.

jak nawozić rośliny doniczkowe
W jaki sposób należy nawozić rośliny doniczkowe ?

Marzec – czas na przesadzanie!

Rzeczywiście, marzec to moment, w którym warto zająć się przesadzaniem i rozmnażaniem roślin doniczkowych przez sadzonkowanie pędów zdrewniałych czy półzdrewniałych. W tym czasie obserwuje się także początek wegetacji, dlatego zwróć uwagę na to, by podłoże miało stałą wilgotność. Warto również rozpocząć nawożenie.
Kwiecień i maj

Rozpoczyna się okres intensywnych prac przy roślinach doniczkowych. To właśnie skrupulatność obowiązków wykonywanych w kwietniu będzie decydującym czynnikiem dla dalszego rozwoju roślin. Prace pielęgnacyjne przypadające na ten czas skupiają się wokół formowania koron, trosce o równomierne podlewanie, zasilaniu roślin nawozami roślin nieprzesadzanych (te przesadzane zasilamy dopiero sześć tygodni po zabiegu).

Wraz z majem kończy się sezon grzewczy i rośliny będą mogły „odetchnąć”. W tym czasie podlewamy je regularnie, nawozimy i zraszamy liście. Sadzonki już ukorzenione możemy przesadzić do większych doniczek starając się zbytnio nie ingerować w kształt koron. Rozpoczyna się także okres werandowania.

Czerwiec, lipiec, sierpień – rosną zdrowo!

Jeżeli w poprzednich miesiącach wszystkie zabiegi zostały przeprowadzone prawidłowo, to w kolejnych tygodniach szybko zaobserwujemy pozytywne rezultaty. W czerwcu przypada okres największego wzrostu i aby wesprzeć ten proces, warto zasilać rośliny mieszankami nawozowymi. Podobnie w lipcu dbając, by w upalne dni podłoże miało stałą wilgotność. Możemy pokusić się także o cieniowanie roślin.

Pod koniec sierpnia pogoda zaczyna nabierać jesiennego charakteru. Czuć już, że powietrze staje się bardziej rześkie, a poranki chłodniejsze. Ograniczamy podlewanie i nawożenie, a rośliny doniczkowe wcześniej wystawione na zewnątrz, zabieramy do domu.

Wrzesień i październik – piękną polską jesienią…

Rośliny powoli wkraczają w nowy etap. Dlatego ograniczamy podlewanie i nawożenie do minimum, dbając, by woda była w temperaturze otoczenia. W październiku może rozpocząć się sezon grzewczy, co zmusza nas do ponownego zastosowania nawilżaczy powietrza. Ważne jest, aby podłoże nie było zbyt wilgotne, ponieważ w połączeniu z wysuszonym przez grzejniki powietrzem, może doprowadzić do żółknięcia liści i gnicia korzeni. Aby zwiększyć wilgotność przy koronach, warto ustawić rośliny jedna przy drugiej.

Listopad i grudzień

Niewiele światła, niskie temperatury na zewnątrz i suche ogrzewane powietrze. Nie wszystkie rośliny są w stanie znieść takie warunki Oczyszczamy liście z kurzu, który dodatkowo ogranicza dostęp światła i podlewamy rzadko, lecz regularnie. Część roślin można powoli przenosić w miejsca chłodniejsze, gdzie przeczekają najtrudniejszy dla nich okres.