Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Pozornie złoto to tylko ciężki, miękki i błyszczący metal. W dodatku stosunkowo mało praktyczny. Ze względu na wyjątkową plastyczność, ciężko go użyć do wykonania narzędzi codziennego użytku. To nieco dziwne, że ten pozornie nieprzydatny kruszec, stał się na lata podstawą systemu pieniężnego świata.

Czy warto inwestować w złoto ?

Według konserwatywnych ekonomistów, złoto powinno stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Taką funkcję pełni dziś około trzech czwartych wydobytych na świecie zasobów. Główną zaletą złota jest przede wszystkim fakt, że żadna władza na świecie nie jest w stanie dodrukować złota, czy przez naciski polityczne zmienić jego wartości. Czy, w takim razie, można się dziwić, że Polacy kochają złoto? Mieszkańcy kraju, który przez stulecia przechodził z rąk do rak i który rządy wielu mocarstw, dzieliły pomiędzy sobą jak kawałki tortu. Nic dziwnego, że Polacy nie tylko je kochają, ale mu ufają. Słusznie, nie ma bezpieczniejszego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności.

bezpieczne inwestowanie w złoto
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest ważna, a złoto to dobry pomysł

Inwestycja w złoto – czy to bezpieczne ?

Należy tylko pamiętać, że musi to być złoto fizyczne, to, które faktycznie można wziąć do ręki. Nie akcje tajemniczych kopalni, nie certyfikaty, nie Amber Goldy i tym podobne, a po prostu monety i sztabki. Złoto jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją i kryzysem. Jeśli kupisz złoto w sprawdzonym miejscu, u renomowanego dilera, oryginalne i z certyfikatem istnieją tylko dwa zagrożenia dla Twojej inwestycji. Najpoważniejsze z nich to ingerencja państwa. Państwo, może zmusić swoich obywateli do zwrotu złota. Tak było w USA w 1933 r., kiedy Roosvelt nakazał mieszkańcom wymianę całego posiadanego złota na dolary. Podobnie w Polsce, w 1950 r. rząd uchwalił prawo nakazujące konfiskatę złota. Za posiadanie groziła kara 15 lat więzienia, a za handel – kara śmierci. Polacy musieli odsprzedać całe posiadane złoto i dolary, za cenę tak niską, że w praktyce była to kradzież. Większość Polaków nie dostosował się do nakazu, głównie dzięki temu, że posiadali złoto absolutnie anonimowo. Niestety, dziś nabycie złota w sposób anonimowy jest praktycznie niemożliwe.

inwestowanie w złoto a wpływ państwa
Regulacje dotyczące posiadania złota były, są i będą

Inwestycje w złoto a obecne prawo

Aktualnie obowiązująca ustawa o VAT, narzuca na dilerów złota, spisanie danych osobowych nabywcy. Jest to nieco dziwne, ponieważ stawka VAT przy zakupie złota wynosi dokładnie zero. Złoto jest jednak nim obwarowane. Istnieje teoria, że państwo, pod pozorem bezpieczeństwa próbuje kontrolować jednostkę. W praktyce, w myśl ustawy RODO, sprzedawca nie ma prawa zażądać okazania dowodu osobistego. Spisuje dane na podstawie informacji potrzymanej ustnie od nabywcy. Kolejne, poważne zagrożenie w przypadku inwestycji w złoto, to bezpieczeństwo przechowywania. Nie każdy wie, że w Polsce istnieją prywatne skrytki depozytowe. Są one konkurencją dla skrytek bankowych. Tych jest niestety niewiele i w myśl polskich przepisów, bank ma obowiązek udostępnić dostęp do skrytki na wniosek Służby Granicznej, ABW, CBA, Służby Celnej, Policji, prokuratury i komornika., Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydają się być prywatne sejfy. Trzeba wiedzieć, że posiadacza fizycznego złota nie interesują kryzysy, spadki na giełdach czy inflacja. Zysk być może nie będzie spektakularny, ale w długiej perspektywie na pewno bezpieczny.