Czy depresji można zapobiec?
Depresja zbiera w dwudziestym pierwszym roku naprawdę bezwzględne i szeroko zakrojone żniwo i tak się nieszczęśliwie składa, że społeczeństwo w Polsce i rozmaite jego przywary są dla niej znakomitą wręcz pożywką. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na to, że wśród starszych pokoleń przyjęło się, że niewskazanym jest otwierać się bezpośrednio ze złymi emocjami i o wiele korzystniej jest je w sobie stłumić i udawać, że wszystko jest dobrze. Starsze pokolenia wychowują młodsze w tym samym duchu, ale dostęp do internetu i świadomość tego, ile osób zmaga się z podobnymi problemami, sprawia że pozostawanie w jakiejś tam umyślnej sferze ignorancji nie jest już wcale takie proste i powoduje jedynie ogromne wyrzuty sumienia.
Depresja – pierwsze symptomy
Młodzi ludzie często nie mają odwagi przyznać się do odczuwanych skutków choroby psychicznej, a dzieje się tak również z uwagi na to, że sam fakt choroby psychicznej jest w polskim społeczeństwie w pewien sposób stygmatyzowany i utożsamiany z naprawdę ciężkimi przypadkami, które leczy się w profesjonalnych szpitalach psychiatrycznych. Biorąc pod uwagę to, jak wiele osób dotyczą doświadczenia z depresją, zdecydowanie warto jest zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę na temat zdrowia psychicznego, by móc się obronić przed tym stanem w sposób relatywnie prosty i samodzielny.

Osoba dorosła powinna mieć przede wszystkim świadomość tego, że nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Tempo współczesnego życia bardzo często może nas przytłoczyć i niejednokrotnie zdarzy się nam, że poczujemy się bezsilni wobec tego, że oto musimy wstać przed świtem i spędzić kilkanaście ciężkich godzin w mało satysfakcjonującej pracy. Różnego rodzaju aktywiści i osobistości internetowe promują obecnie zdrowy tryb życia i wyglądanie jak najpiękniej, co może się okazać jeszcze bardziej deprymujące po uświadomieniu sobie, że nie mamy czasu ani ochoty na ćwiczenia czy dietę. Istotną kwestią w takim wypadku jest przede wszystkim pozyskanie innej perspektywy ze strony osoby bliskiej lub nawet po prostu znajomej, która uświadomi nam z całą pewnością, że sytuacja nie jest beznadziejna.
Walka ze złymi nawykami pomaga przy depresji
Warto jest też przewlekle gorszy nastrój potraktować jako zapalnik do wprowadzenia kilku zmian w codziennym trybie życia – dorzucenia większej ilości aktywności fizycznej lub zmiany diety. Jeśli czujemy, że jest to ponad nasze siły, dobrą opcją jest zawsze wizyta u psychologa, który pomoże nam rozwikłać trapiące nas problemy i wskaże nam odpowiednią ścieżkę rozwoju i zapobiegania gorszemu samopoczuciu.
W przypadku bycia rodzicem i zaniepokojenia się stanem psychicznym swojego dziecka, bardzo dobrze jest najpierw szczerze porozmawiać, bez wywierania jakiejkolwiek presji, ot, po prostu z ciągłym zapewnianiem o swojej miłości i gotowości pomocy.

Nawet zbuntowani nastolatkowie nie będą w stanie się oprzeć szczerym uczuciom, które otrzymają. Bywa też tak, że dzieci dosyć zręcznie kamuflują złe emocje, a wobec tego zdecydowanie warto jest szczerze porozmawiać na temat dnia w szkole i nie zadowalać się jedynie bąkniętym “dobrze” w ramach odpowiedzi.