Co warto zwiedzić w Izraelu?

Izrael jest państwem o niezbyt długiej historii, ale za to o tradycji sięgającej tysięcy lat. Kraj ludzi wyznania mojżeszowego reprezentuje sobą ogromną wartość dla niemalże każdego Europejczyka i mieszkańca Bliskiego Wschodu, bowiem swoje korzenie ma w nim wiara żydowska i chrześcijańska, a islam również odcisnął na nim swoje piętno. Oczywiście należy też wspomnieć o ogromnej wartości historycznej, bowiem tereny te obfitowały w wydarzenia znane na cały świat, zwłaszcza w okresie średniowiecza i starożytności, a nawet prehistorii. Choć sytuacja polityczna z Izraelem jest dla Polski odrobinę napięta, polscy turyści nie mają się w tym państwie czego obawiać i mogą bez większych komplikacji zahaczyć o dosłownie każdy zakątek kraju. Co szczególnie warto zwiedzić w Izraelu? Czy to państwo charakteryzuje się wyłącznie miejscami o wielkiej wartości historycznej i religijnej, czy można w nim wypocząć i bawić się także na nieco bardziej konwencjonalne sposoby z imprezami na czele?

Izrael – atrakcje turystyczne

Choć Izrael kojarzy się z państwem bardzo konserwatywnym i na dobrą sprawę takim też jest w całej swojej istocie, stolica tego kraju, Tel Awiw, nie bez powodu bywa nazywana Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu. Szeroko pojęte życie nocne w tym mieście jest doprawdy kultowe, czemu sprzyja mnóstwo klubów i barów, a także liczna reprezentacja turystów wśród imprezowiczów. Miejsca związane z rozrywką są otwarte do późnych godzin nocnych, więc bawić można się na dobrą sprawę do białego rana bez większych przeszkód.

izrael panorama jerozolimy
Panorama miasta Jerozolima – jedna z atrakcji Izraela

Co jeszcze warto zwiedzić w Izraelu ?

Najsłynniejszym klubem w Tel Awiwie jest Kuli Alma, słynący z bardzo nastrojowej atmosfery i pokazów artystycznych.
Podkreślenie walorów rozrywkowych Izraela miało na celu przełamanie stereotypu tego państwa jako stosunkowo ponurego, wyciszonego i skrajnie religijnego. Nie zmienia to jednak faktu, że po wypoczynku dobrze będzie zadbać o swoją duchowość i odwiedzić kilka z całego mnóstwa słynnych zabytków historycznych na terenie dosłownie całego państwa. Niezwykła jest oczywiście Jerozolima, którą zwyczajowo wymienia się jako pierwszą na liście miejsc do odwiedzenia w Izraelu. Legendarnych miejsc jest w niej tyle, że poświęcenie jednego dnia na zwiedzanie może się okazać niewystarczające.

ściana płaczu w Izraelu
Słynna ściana płaczu w Izraelu

Ściana Płaczu, słynna Złota Kopuła pobłyskująca nad miastem, zapierająca dech w piersiach Bazylika Grobu Pańskiego.
Ciekawym i nieco mniej oczywistym kierunkiem turystycznym jest natomiast miasto Hebron, które słynie głównie z tego, że przebiega przez nie mur. Nie jest to jednak mur ozdobny ani historyczny, on naprawdę pełni swoją rolę i oddziela ludność palestyńską od żydowskiej, dając przy tym znaczne pojęcie o tym, jak w praktyce wygląda konflikt między tymi dwoma nacjami, o którym przecież słyszy się bardzo dużo. Drobnych konfliktów na ulicach jest mnóstwo, ale raczej nie przeradzają się one w starcia z rękoczynami.


Niesamowitym miejscem, bardzo znaczącym dla wyjątkowej historii żydowskiej jest twierdza Masada, której obrońcy dwa tysiące lat temu woleli popełnić samobójstwo niż splamić honor i oddać ją w ręce Rzymian. Masada znajduje się na szczycie góry i można się do niej dostać wyłącznie pieszo. Wiąże się to oczywiście z godzinną, wymagającą wędrówką, ale jak najbardziej warto.