Budujemy dom – rozsądne umiejscowienie budynku na działce

Planując budowę domu zwykle koncentrujemy się na kosztach, materiałach i podwykonawcach. Zdarza się, iż zbyt szybko rozważamy samo usadowienie domu na działce – względem stron świata, ulicy czy drogi dojazdowej. A każdy z tych elementów może mieć ogromny wpływ na późniejsze koszty eksploatacji czy wykończeniówki.

Teoretyczne zasady są proste. Wiemy, jaka musi być odległość domu od granic działki – to definiuje prawo budowlane i plan zagospodarowania. Mamy świadomość najbardziej optymalnej drogi dojazdowej do domu. Wstępnie planujemy ogród, trawnik, być może także dodatkowy garaż. O czym więc warto pamiętać, by po latach nie żałować krótkowzrocznej inwestycji i niewłaściwego usytuowania domu?

  • Przede wszystkim, strona południowa. Wybierzmy ten projekt, który w największym stopniu wykorzystuje naturalne światło. To ważnie nie tylko dla zapewnienia naturalnego oświetlenia w domu, ale i by wykorzystać energię słońca. W zimowe, nawet zimne, ale słoneczne dni, energia promieni słonecznych potrafi przez kilka godzin podnieść temperaturę nieogrzewanego pomieszczenia o ponad 1 stopień. To darmowe ogrzewanie osiągniemy dzięki zastosowaniu dużych przeszklonych połaci od strony południowej bądź południowo-zachodniej, oczywiście przy zastosowaniu nowoczesnych, co najmniej trzyszybowych okien.
  • Analogicznie do powyższego punktu – ograniczajmy okna od północy. I tak nie dają nam one dużo światła, szczególnie zimą. A dodatkowo, gdzieś w domu musimy zmieścić pomieszczenia gospodarcze, kotłownię czy garaż. Te „zimniejsze”, niewymagające okien pomieszczenia zaplanujmy więc przy północnych ścianach budynku, by południowa, mieszkalna część została maksymalnie doświetlona. Nie marnujmy zatem strony południowej elewacji na bramę wjazdową do garażu.
planowanie budowy domu
Odpowiednie umiejscowienie okien w domu pozwoli Ci cieszyć się naturalnym światłem za dnia
  • Zwykle planujemy dom w „rozsądnej” i uśrednionej odległości od wszystkich sąsiadów. Miejmy jednak świadomość, iż może to oznaczać usadowienie domu daleko od granic działki. A to z kolei pociąga za sobą konieczność utwardzenia dłuższej drogi dojazdowej do garażu (o ile ten jest częścią budynku mieszkalnego). Liczny się więc z tymi dodatkowymi kosztami.
  • Blisko drogi, blisko furtki? Często dom skierowany jest „twarzą” do ulicy, by za samym budynkiem, nieco od tyłu, móc stworzyć sobie zamkniętą przestrzeń prywatną do wypoczynku. Miejmy jednak świadomość, iż dom nawet przy średnio ruchliwej ulicy to więcej kurzu i brudu na oknach, parapetach i elewacji. Zatem przemyślmy dwa razy usadowienie domu na działce, bądź już przed rozpoczęciem budowy zaplanujmy szpaler z tui czy żywopłot.
  • Wykorzystaj pochyłości, ale i uważaj na spadki. Jeśli Twoja działka nie jest idealnie płaska, daje to możliwość atrakcyjnej aranżacji przestrzeni. Pochyłe przestrzenie można wyrównać, tworząc skarpy, które można następnie świetnie zagospodarować iglakami, zaś stosując drobne stopnie i schodki z kostki czy kamienia, dodajemy całości dyskretnej elegancji. Liczmy się jednak z tym, iż spadek terenu oznacza płynącą wodę po gwałtownych opadach bądź wiosennych roztopach. Zaplanujmy zawczasu drenaż lub zwyczajnie przemyślmy ustawienie działki, by któregoś dnia nie zostać zaskoczonym przez wodę w garażu!
o czym pamiętać przy projektowaniu domu
Wybranie odpowiedniej lokalizacji pod budowę domu, to dopiero połowa sukceu
  • Czy wiesz, skąd wieje wiatr? W ok. 80% przypadków w ciągu roku, silniejsze wiatry i wichury – szczególnie jesienią i wiosną – nadciągają z zachodu. Oznacza to, iż właśnie od zachodniej strony możemy spodziewać się mocnych uderzeń wiatru. Jeśli więc mieszkamy na odkrytym terenie bądź „na górce”, liczmy się z siłą zachodniego wiatru. Warto unikać budowania grillów, pergoli czy choćby mini – placów zabaw dla dzieci od tej właśnie zawietrznej strony. Wiatr z zachodu dominuje również zimą – miejmy więc świadomość, od której strony naszej posesji wystąpi największe ryzyko pojawienia się tych lokalnych „zawiei i zamieci”.
  • Telewizje, internety. Planując dom, sprawdźmy, gdzie jest słup z którego czerpać będziemy elektryczność – jeśli tego nie dopilnujemy, może pojawić się ryzyko mało estetycznego okablowania od reprezentacyjnej strony wejścia do budynku. Pomyślmy, gdzie znajdzie się antena telewizyjna czy satelitarna. Ta pierwsza musi „widzieć się” z nadajnikiem, więc umieszczenie jej na strychu w kierunku tuż pod blachą może uniemożliwić odbiór. Podobnie z satelitą – ta zerka w kierunku niemalże idealnie południowym, więc potrzebujemy czegoś, co będzie stanowić maszt, a równocześnie nie będzie oszpecać elewacji. Sprawdźmy też dostępność linii stacjonarnego internetu, by nie wiercić zbędnych otworów w elewacji z zupełnie niekorzystnego kierunku.

Kluczem do sukcesu jest… wyobraźnia. Stojąc na pustej jeszcze działce, wyobraź sobie dom, kuchnię, sypialnię, drzwi wejściowe. Pomyśl, czy dobrze czujesz się w tym miejscu i czy wszystko wydaje się ergonomiczne i wygodne. Jeśli tak – rozpocznij przygotowania do budowy.

Źródło:

https://warszawa.oglaszamy24.pl/ogloszenie/1652155032/warszawa-SINK-QUALITY-polski-producent-zlewow-granitowych.html https://ogloszenia.bstok.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/33436/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych http://zulawy.com/drobne/540,24,540,ogloszenie.html http://ogloszenia.elblag.net/sink-quality-polski-producent-zlewow-grani,93126.html?&pagcel=wszystkie http://e-ogloszenia24.eu/ogloszenie/inne-uslugi/109281/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://stalowemiasto.pl/ogloszenia/stalowa_wola/ogloszenia.php?mode=pokaz_ogloszenie&id=681363 http://bazarek.net.pl/announcements/show/87211/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://www.ipon.pl/ogloszenia/announcements/show/6365/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych http://netkobieta.pl/ogloszenie/dom-i-ogrod/1338/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://ogloszeniatrojmiasto.com/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/5939/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych http://www.malopolskie-ogloszenia.pl/dom-i-ogrod/wyposazenie-wnetrz/krakow/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych_21837 https://pinczow.com/advert/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych/ https://otodoradca.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/30235/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://fdf.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/1955/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://alleopole.pl/ogloszenie/42516/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://i-ogloszenia.pl/18403,sink-quality—polski-producent-zlewow-granitowych https://www.najpewniej.pl/anons.php?nr=370754 https://letri.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/9633/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://e-stargard.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/3289/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych https://www.firmypolski.pl/ogloszenie/wyposazenie-wnetrz/9428/sink-quality-polski-producent-zlewow-granitowych